Sortiment

Chci IP kamerový systém


Kompatibilita

IP kamerové systémy využívají spojení pomocí počítačové sítě mezi kamerou a rekordérem. Tato komunikace probíhá na základě daných pravidel, nazývaných komunikační protokol. Na trhu existuje několik verzí komunikačních protokolů. Aby kamera s rekordérem správně spolupracovala, musí využívat stejnou verzi tohoto protokolu. Proto bohužel ne každá kamera spolupracuje s každým rekordérem. Abyste se vyhnuli tomuto problému, doporučujeme využít některou z našich instalačních sad, které vždy obsahují vzájemně kompatibilní zařízení.


Kamery

IP Kamery jsou nejdůležitějším komponentem kamerového systému, proto je třeba věnovat jejich výběru dostatečnou pozornost. Při výběru jejich umístění dbejte vždy na co nejlepší pokrytí střeženého prostoru a berte v úvahu, že případný narušitel (tedy zloděj) má o kamerových systémech zpravidla dost jasnou představu.

Jak dobře půjde na záznamu pachatele identifikovat, určuje několik základních parametrů kamery. Dva nejdůležitější jsou určitě rozlišení a úhel záběru.

Typy rozlišení:

Levnější 720P kamery, nabízející rozlišení 1280x720 obrazových bodů.

Dražší FullHD 1080P kamery, tedy 1920x1080 obrazových bodů, při stejném úhlu záběru zachytí výrazně vyšší úroveň detailů.

Úhel záběru kamery / ohnisková vzdálenost:

Fixní - pevně daný úhel záběru

Široký záběr 80° s ohniskovou vzdáleností 2,8mm – vhodné pro krátkou vzdálenost a dlouhý/široký úsek (parkoviště, plot)
Úzký úhel záběru 45° s ohniskovou vzdáleností 6mm – vhodné pro dlouhé vzdálenosti s důležitostí detailů (vstupy, chodby)

Varifokální - úhel záběru mechanicky nastavíte v předem daném rozsahu.

Optimálním, ale dražším řešením je použití kam

er s varifokálním objektivem, kde není úhel záběru pevně definován. Sami si ho nastavíte pomocí mechanických ovladačů umístěných na kameře tak, aby zabíral přesně ten prostor, který je třeba monitorovat. Jejich cena je sice o něco vyšší než u fixních kamer, ale tento rozdíl je komfortem při instalaci většinou vyvážen.

V následující tabulce naleznete rychlý orientační přehled o kombinacích rozlišení a ohniskové vzdálenosti

 

„Rozlišením obličeje“ se rozumí vzdálenost, ve které má obličej dospělé osoby dívající se do kamery velikost přibližně 20x30 obrazových bodů. Tato hodnota se v zabezpečovací technice považuje za dostačující pro pozdější identifikaci osoby. Parametr sledovaná „Šířka záběru“ pak říká, jak široké je obrazové pole v případě, že největší vzdálenost od kamery je právě rozlišovací vzdálenost. Zjednodušeně řečeno, pokud se použije IP kamera s objektivem 2.8mm a rozlišením 720P, identifikuji osobu pohybující se ve vzdálenosti 5,5 metru od kamery. Druhý parametr pak říká, že pokud bude kamera umístěna ve vzdálenosti 4,2 metrů od rovného plotu a situována kolmo na něj, zabere přibližně 7 metrů z délky tohoto plotu. Na okraji záběru pak bude vzdálenost od plotu právě zmíněných 5,5 metru. Případný narušitel při překonávání plotu bude tedy identifikovatelný v celém záběru kamery.

Noční přisvícení

Přisvícení kamera provádí v infračerveném pásmu světla, které není lidským okem zachytitelné. U každé kamery naleznete vzdálenost, na které její noční přisvícení osvětluje snímaný záběr. Je však třeba brát v úvahu, že se jedná o hodnotu měřenou v čistém ovzduší. Díky prachovým částicím a smogu zejména ve větších městech dosah přisvícení znatelně klesá a to až na polovinu uváděné vzdálenosti.

Mechanické řešení krytu kamery / venkovní a dome - Podle krytu se kamery dělí na kamery odolné přímému dešti (venkovní) a kamery dome, někdy nesprávně označované jako vnitřní. Dome kamery mají elektronické řešení shodné s kamerami venkovními, není však zajištěna jejich vodotěsnost. Bez problémů je však možné je instalovat do míst v exteriéru, která jsou před přímým deštěm chráněna například přesahem střechy.


Rekordér

Pokud jste si přečetli předchozí odstavec a upravili dle nových vědomostí svůj nákres o konkrétní rozmístění kamer, v tuto chvíli již víte, kolik IP kamer bude Váš systém obsahovat. To je základním předpokladem pro správný výběr rekordéru. Rekordér musí nabízet stejný nebo větší počet kanálů pro záznam, jako je počet vašich kamer. Rozlišení kamer není třeba brát v potaz, protože rekordéry v naší nabídce nabízí vždy shodný počet kanálů pro kamery v rozlišení 720P jako pro vyšší rozlišení 1080P.

Rekordéry jsou dodávány bez pevného disku, který je využíván pro ukládání zaznamenaného obrazu. Spolupracují s pevnými disky SATAII-III, které se využívají i v běžných stolních počítačích. Vzhledem k malým rozměrům a zpravidla pouze pasivnímu chlazení rekordérů je však vhodné využít pevných disků určených přímo pro použití v zabezpečovacích systémech. Naše firma již řadu let využívá typ Seagatte Pipeline. Jestliže se rozhodnete pro použití běžného pevného disku pro PC, volte typ s nižším počtem otáček. Tyto disky se méně zahřívají, a proto jsou při použití v rekordérech spolehlivější. Moderní typy SSD disků bez mechanických dílů lze také použít. Jejich cena je však při potřebné kapacitě v současnosti stále ještě velmi vysoká a jejich hlavní přínos – vysoká rychlost zápisu a čtení dat – v NVR rekordéru nevyužijete. Pro volbu kapacity pevného disku je třeba se rozhodnout, jak dlouhou dobu záznamu požadujete.

Většina rekordérů umožňuje provádět záznam pouze při detekci pohybu, nebo pořizovat trvalý záznam. Pro záznam 1 hodiny z kamery v rozlišení 720P a při plné rychlosti 25 snímků za sekundu je třeba počítat s kapacitou přibližně 1600 MB. Pro záznam FullHD 1080P pak cca 3100 MB. Nejčastějším požadavkem je záznam na 7 dní, kdy pro 4 kamerový systém 720P postačuje pevný disk 1TB, na 8 kamerový systém 2TB a na 16 kamerový systém 4 TB. U systému 1080P jsou hodnoty dvojnásobné. V případě potřeby delšího záznamu je vždy nejlepší variantou snížení snímkové frekvence ze standardní hodnoty 25 snímků za sekundu například na 6. Doba celkového záznamu se tak zhruba 4 násobně prodlouží. Záznam sice nebude zcela plynulý, ale detaily záběru zůstanou zachovány na maximální úrovni. Základní kombinace pro počet kamer a délku záznamu zobrazuje následující tabulka.

Pro volbu kapacity pevného disku je třeba se rozhodnout, jak dlouhou dobu záznamu požadujete. Většina rekordérů umožňuje provádět záznam pouze při detekci pohybu, nebo pořizovat trvalý záznam. Pro záznam 1 hodiny z kamery v rozlišení 720P a při plné rychlosti 25 snímků za sekundu je třeba počítat s kapacitou přibližně 1600 MB. Pro záznam FullHD 1080P pak cca 3100 MB. Nejčastějším požadavkem je záznam na 7 dní, kdy pro 4 kamerový systém 720P postačuje pevný disk 1TB, na 8 kamerový systém 2TB a na 16 kamerový systém 4 TB. U systému 1080P jsou hodnoty dvojnásobné. V případě potřeby delšího záznamu je vždy nejlepší variantou snížení snímkové frekvence ze standardní hodnoty 25 snímků za sekundu například na 6. Doba celkového záznamu se tak zhruba 4 násobně prodlouží. Záznam sice nebude zcela plynulý, ale detaily záběru zůstanou zachovány na maximální úrovni. Základní kombinace pro počet kamer a délku záznamu zobrazuje následující tabulka.

 

Příslušenství

Kromě kamer a nahrávacího zařízení je pro instalaci kamerového systému třeba ještě několika doplňků. Rekordéry jsou dodávány včetně napájecích zdrojů, ale kamery ne.

Napájení kamer - Napájení se zpravidla řeší centrálně pomocí jednoho nebo několika silnějších napájecích zdrojů. Téměř veškeré IP kamery, které naleznete v naší nabídce, jsou napájeny pomocí napájecího napětí 12V. Jedinou výjimku tvoří kamery PoE, které jsou napájeny po datovém kabelu pomocí speciálního switche. Na obrázku je znázorněn rozbočovač napájení pro 4 kamery.

PoE - I kamery, které nejsou na napájení po datovém kabelu (PoE) z výroby připraveny však lze tímto způsobem napájet. Centrální napájecí zdroj je umístěn u switche. Na datový kabel, vedoucí ke kameře, se připojí speciální dvoudílná redukce, kterou naleznete v našem sortimentu v sadě pod označením PoE-2P. Jeden díl (injektor „přimíchává“ do datového kabelu i napájení, druhý díl (splitter) se připojí před kameru a zajištuje opětovné oddělení dat a napájecího napětí. Na obrázku vidíte PoE injektor panel a 16 portový switch.

Kabeláž - Kabeláž je u IP kamerových systémů shodná s typem kabelu používaném v počítačových sítích. Jedná se o kabel označovaný Cat.5, Cat.5E nebo Cat.6, tedy o běžně dostupný kroucený 4-pár, zakončený konektory RJ-45. Nenechte se spoustou neznámých pojmů a označení zmást, jedná se o stejný kabel, kterým je Váš počítač připojen do datové zásuvky. Pro instalaci konektorů RJ-45 je třeba mít speciální kleště, které naleznete v naší nabídce pod názvem K-RJ45E.

 

©2024 Zabel zabezbečení-elektroinstalace s.r.o